Aktuality

Mezinárodní sportovní komise ve fotbalu pro nevidomé v rámci IBSA rozhodla, že na mistrovství Evropy Divize A byla divoká karta udělena reprezentaci České republiky. Naši reprezentanti tak nahradí Belgii, která na poslední chvíli účast odřekla z finančních důvodů.

Mistrovství Evropy Divize A se bude konat od 8. do 18. června 2022 v italské Pescaře a zúčastní se ho deset nejlepších týmů z Evropy a tentokrát i s účastí České republiky, což je pro tento letní paralympijský sport velkým úspěchem. ČR doposud hrála pouze v Divizi B a v roce 2017 získala 4. místo ze 7 týmů. Loni měli naši fotbalisté odjet na ME Divize B, ale z finančních důvodů musela účast na poslední chvíli odříct.

„Máme před sebou necelé dva měsíce přípravy a velkou výzvu, se kterou jsme na tento rok vůbec nepočítali jak po sportovní, tak po finanční stránce. Nicméně uděláme vše proto, abychom to zvládli a nenecháme si tuto příležitost vzít. Můžeme se rovnat s reprezentací Polska, která na poslední chvíli nahradila Rusko, s Řeckem a za příznivých okolností i s Itáliií a Rumunskem. Do karet nám hraje i neúčast Belgie a situace po Covidu, kdy mnoho týmů dva až tři roky pořádně nehrálo. I když s medailovým umístěním nemůžeme počítat, postupové tabulky a výsledky mistrovství se mohou vyvíjet jakkoli“ - řekl Zdeněk Barlok, předseda Českého svazu zrakově postižených sportovců. „Pro mnoho hráčů je to životní a možná poslední možnost účasti na této významné akci, dodal.“

ČSZPS už také zahájil jednání s některými významnými sponzory a Fotbalovou Asociací České republiky v rámci finanční a personální pomoci.

„Účast na ME nás bude stát přibližně 650 tisíc Kč; a to nepočítáme přípravu. V tuto chvíli se za nás zaručil náš členský klub BSC Praha, který uhradí veškeré náklady z vlastních rezervních prostředků do té doby, dokud se nám nepodaří pokrýt vzniklé náklady, řekl Zdeněk Barlok, který je zároveň předsedou klubu BSC Praha. „Jsme rádi, že některé dárce tato možnost velmi pozitivně zaujala a že se nám snaží na poslední chvíli pomoct“, dodal.