Od 15. do 24. května se v polském Sierakowu uskutečnilo již 25. ročník mistrovství Evropy v kuželkách nevidomých. Do středního Polska se evropský šampionát vrátil po dvou letech. V letošním roce sice bylo plánováno mistrovství Evropy v Srbsku, nicméně nestabilní politická situace donutila organizátory postoupit pořádání letošního ročníku mistrovství Evropy do Polska.
Kromě kuželkářek a kuželkářů z pořádajícího Polska a samozřejmě i České republiky, dorazilo dalších sedm výprav, a to konkrétně ze Slovenska, Maďarska, Srbska, Slovinska, Chorvatska, Rumunska a Německa.
Česká výprava vyrazila pod vedením Marie Gutové, která plnila funkci vedoucí celé výpravy ve složení Anna Paulusová se svým podavačem Zdeňkem Paulusem, Eliška Čermáková, Pavel Gut a Josef Gruncl.
Největší favoritky na získání jedné z medailí bylo naše duo dam Anna Paulusová a Eliška Čermáková, které společně soutěžily v kategorii B1.
Soutěže započaly novou disciplínou sprint, která měla premiéru teprve při loňském evropském šampionátu na Slovensku. V této disciplíně si při její premiéře v rámci mistrovství Evropy dařilo naší reprezentantce Elišce Čermákové, která do letošního ročníku nastupovala jako úřadující evropská šampiónka. Bohužel, v letošním roce se jí na tento úspěch nepodařilo navázat a zbyla na ní pomyslná a nepopulární bramborová medaile, což je 4. místo. Nicméně české barvy smutnit nemusely, jelikož Anna Paulusová zazářila a vybojovala pro sebe zlatou medaili a potvrdila tak svoji absolutní dominanci v kategorii B1. Česká republika tak může hrdě říct, že ze dvou ročníků disciplíny sprint na mistrovstvích Evropy si vždy odvezla zlatou medaili.
V kategorii mužů B1 se v konkurenci 18 hráčů představil Pavel Gut, který skončil 16. V letošním roce se představilo vůbec nejvíce kuželkářů v historii evropských šampionátů právě v této kategorii.
V kategorii B3 se představilo celkem 17 mužů a Josef Gruncl skončil na místě 16.
Další dvě zlaté medaile pro českou reprezentaci získala opět Anna Paulusová v kategorií B1 klasických kuželek, protože z první místa postoupila do finále, kde si suverénní hrou připsala další zlatou medaili a obhajobu mistryně Evropy v kuželkách.
Anička naházela po základní části 612 kuželek a ve finále639 kuželek. Tím si jednu zlatou medaili odvezla za vítězství v celkovém pořadí a druhou za finále. Celková hodnota bylo 1251 kuželek, o třídu lepší než druhá Rumunka (1072).
Elišce Čermákové se bohužel v Polsku nedařilo, z deseti kuželkářek výkonem 459 bodů obsadila pouze 8. místo, což na postup do finálové šestice nestačilo. Od postupu do finále Elišku dělilo 33 kuželek.
Obrovského úspěchu a velkého překvapení dosáhl v kategorii B1 Pavel Gut, který se v nabité konkurenci 18 hráčů umístil na konečném 9. místě výkonem 538 kuželek, což bylo první nepostupové místo do finále, které mu uteklo o 16 kuželek. I tak to je pro Pavla obrovský úspěch.
V kategorii B3 obsadil konečné 14. místo z 16 kuželkářů náš reprezentant Josef Gruncl. U Pepi je ještě potřeba dodat, že nedávno prodělal operaci, a tudíž se postupně vrací do formy. Jeho výkon 713 shozených kuželek je jeho rekord.
V soutěži dvojic se představila Anna Paulusová s Pavlem Gutem, bohužel se jim nevedlo sice vyhráli jednu hru, ale v rozstřelu stejně, jako v loni neuspěli. Snad do třetice.
Takové tedy bylo již 25. mistrovství Evropy v kuželkách nevidomých, které České republice přineslo hned trojnásobnou zlatou radost zásluhou výborných výkonů naší nejlepší kuželkářky Anny Paulusové.
Částečné výsledky naleznete zde






