O víkendu 19. až 21. září 2025 se v Olomouci uskutečnilo již 32. mistrovství České republiky v showdownu. Pro letošní ročník se pořadatelství ujal sportovní klub Showdown – SK Olomouc Sigma MŽ. Republikový šampionát se tak do hanácké metropole vrátil po čtyřech letech. Celou akci financoval Český svaz zrakově postižených sportovců.
Zatímco v kategorii mužů došlo k obhajobě zlaté medaile, v kategorii žen šlo o návrat na republikový trůn po třech letech.
V letošním roce došlo k posunu termínu konání republikového šampionátu již na září, což je další změna po minulých ročnících, kdy se turnaje o republikové tituly konaly vždy v listopadu.
Důvodem přesunu je nabitý kalendář mezinárodními turnaji právě v listopadu a na začátku prosince.
Na Mistrovství České republiky se kvalifikovalo celkem 6 hráček v kategorii žen a 10 hráčů v kategorii mužů. V obou kategoriích se hrálo systémem každý s každým.
Ženy hrály na dva vítězné sety a muži potom na tři vítězné sety.
Pro letošní rok se stala nejúspěšnější ženou Tereza Přikrylová z Tandemu Brno, která tak ukončila tříleté kralování své oddílové kolegyně Markéty Trnčákové. Pro Terezu se jedná o celkově druhý titul mistryně České republiky, přičemž první získala již v roce 2019. Připomeňme také, že Terka letos zahrála svůj životní výsledek na světovém poháru v showdownu koncem března na domácí půdě v Nymburce.
Markéta Trnčáková, vládkyně předchozích tří republikových šampionátů, vítězka světového poháru z konce srpna letošního roku z italské Bologny a bronzová medailistka ze světového poháru do 25 let ze začátku měsíce září z Nymburka, si z Olomouce odvezla stříbrnou medaili.
Poražená hráčka ze souboje o bronz z již zmíněného světového poháru hráčů a hráček do 25 let Iva Karásková z pražského BSC si na krk pověsila bronzovou medaili. Ještě dodejme, že Iva se ihned po světovém poháru do 25 let v Nymburce vydala na mezinárodní turnaj v showdownu do nizozemského Assenu, kde uhrála v konkurenci 28 žen skvělé druhé místo.
V kategorii mužů opět zlatá medaile putovala do oddílu Tandem Brno, když roli favorita a obhájce republikového prvenství z posledních tří ročníků potvrdil Šimon Rejtar.
Šimon získal již svůj čtvrtý republikový titul, čímž v počtu prvenství dohnal Davida Hájka a Petra Bayera, který v letošním roce obsadil sedmé místo. Petr s Davidem mají na svém kontě již 23 účastí na mistrovství České republiky, zatímco Šimon teprve 5.
Stříbrná medaile putovala do BSC Praha zásluhou Tomáše Myslivečka, který si vylepšil výsledek z loňského Mistrovství České republiky, kde obsadil čtvrté místo. Tomáš však ve své sbírce z republikových šampionátu jedno stříbro má, a to z roku 2022.
Než se na tři roky tento republikový šampionát přesunul do Prahy, získal zde v roce 2021 Tomáš dokonce svůj dosud jediný titul mistra České republiky.
Domácí barvy se také dočkaly jednoho cenného kovu. Bronzovou medaili si pro sebe uzmul stále ve výborné formě i na mezinárodní úrovni hrající David Hájek ze sportovního klubu Showdown – SK Olomouc Sigma MŽ.
Takové tedy bylo 32. mistrovství České republiky v showdownu pořádané v Olomouci. My se už teď těšíme na další ročník domácího republikového šampionátu.
Nicméně mezinárodní showdownový kalendář je ještě do konce roku nabitý, tudíž vám i nadále budeme přinášet spoustu informací právě z tohoto sportu.
Zde se můžete podívat na fotografie od Kláry Hájkové a Jiřího Karáska






